Cybertonica partners with Extra Loyalty to extend its reach into retail and loyalty fraud protection

9 June 2020
Press Release
Cybertonica partners with Extra Loyalty

Cybertonica, a leading risk and fraud management platform using advanced data science techniques to meet the challenges in payments and fintech of risk, AML, compliance and fraud detection, today announced a partnership with Extra Loyalty, the award-winning Turkish loyalty and wallet platform specialised in end-to-end customised loyalty programmes and mobile technologies.

With its proven track record of increasing customer, employee, merchant engagement and sales for retailers and banks over 20 years, Extra Loyalty delivers customer-centric retail and financial innovation with powerful and actionable data. With the new partnership, Cybertonica extends its reach into retail, loyalty fraud protection and accesses markets in Eastern Europe, the Near East and Africa where Extra Loyalty is already active and will protect Extra Loyalty’s customers with its intelligent risk and fraud management platform offering advanced behavioural authentication.

“As one of the leaders in the field of online and in-store loyalty, Extra Loyalty are notably engaged in bringing their e-wallet and loyalty know-how to markets in Africa and India where fast adoption of payment and customer convenience are jumping to the digital world at a fast pace.” said Joshua Bower-Saul, CEO and Co-Founder of Cybertonica. “Irem, Levent and their team are people we have known as experts since the beginning of our venture. It is great to transform our mutual support and technical alignment into a strategic growth engine for both companies. This provides great benefit to our customers in both our traditional payment and banking sectors and with more fintech oriented new businesses. We anticipate that working together will provide growth and more value to the businesses we both serve and to their customers.”

“Cybertonica with its new generation, AI-based risk, AML and fraud detection platform will bring huge complimentary value to us for managing retail and loyalty fraud,” commented Irem Tuzunalper, CEO and Co-Founder of Extra Loyalty. “Together with Cybertonica and its highly experienced and agile team, we will be serving to our existing customers with a new perspective and will target new markets with a strong loyalty and e-wallet platform with strong fraud management and a unified interface that brings data insights to bear on today and tomorrow’s buying behaviours.”

About Cybertonica 

Cybertonica is an award-winning platform for the management of risk, AML, compliance and fraud detection. Through continuous authentication, friction is eliminated for legitimate users and payment agents while automation delivers huge efficiencies in managing fraud prevention. Cybertonica means no compromises on inclusion, risk, privacy or security.

Cybertonica has won numerous distinctions and awards since its product came to market, including the “Best Use of Payments Data Award” at Emerging Payments Awards 2018 and the “Best Data Analytics and Science Award” at Merchant Payments Ecosystem Awards 2018. Visit cybertonica.com to join us and build the future of Trust in Transaction™.

About Extra Loyalty

Extra Loyalty’s holistic loyalty approach, platform and mobile technologies empower business to target the right customer, at the right time via omni-channel with personalised and relevant offers, surprise gifts, priorities, discounts, cashback and much more.

Extra Loyalty has over 20 awards as a solution and technology provider for Reward, Recognition, and Incentive Management Systems.


You can read below the Press Release in Turkish:

Cybertonica, perakende ve sadakat sahtekarlığı koruması alanında faaliyetlerini genişletmek için Extra Loyalty ile ortaklık kurdu   

Risk, AML, mevzuata uyumluluk ve sahtekarlık tespiti için gelişmiş veri bilimi tekniklerini kullanan ödüllü bir platform olan Cybertonica, bugün, uçtan uca özelleştirilmiş sadakat programları ve mobil teknolojiler konusunda uzmanlaşmış Türkiye’nin öncü sadakat ve cüzdan platformu sağlayıcısı Extra Loyalty ile stratejik iş ortaklığı kurduğunu duyurdu.  

20 yılı aşkın bir süredir perakende şirketlere ve bankalara sunduğu müşteri, çalışan ve bayi sadakat sistemleri altyapısı, mobil çözümleri ve yönetim hizmetleri ile kendini kanıtlayan Extra Loyalty, bütünsel Sadakat Yaklaşımı, Platform ve Mobil Teknolojileri ile şirketlerin müşterilerine kişiselleştirilmiş teklifler sunarak gelir artışı sağlamasına destek olmaktadır. Bu stratejik yeni ortaklık ile, perakende ve sadakat sahtekarlığı koruması alanında faaliyetlerini genişleten ve Extra Loyalty’nin halihazırda aktif olduğu Doğu Avrupa, Yakın Doğu ve Afrika’daki pazarlara erişme imkanına sahip olan Cybertonica, gelişmiş davranışsal kimlik doğrulama çözümleri sunan akıllı risk ve sahtekarlık yönetim platformu ile Extra Loyalty’nin müşterilerini de koruyacak.   

”E-ticaret ve mağaza içi sadakati alanındaki liderlerden biri olan Extra Loyalty, e-cüzdan ve sadakat alanındaki bilgi birikimini hızlı ödeme kabulünün ve müşteriye uygunluğun hızlı bir şekilde dijital dünyaya geçiş yaptığı Afrika ve Hindistan’daki pazarlara kazandırmakla özellikle ilgilenmektedir,” diye belirten Cybertonica Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Joshua Bower-Saul sözlerine şöyle devam etti: ”İrem, Levent ve ekiplerini, girişim maceramızın başından beri tanıyoruz. Karşılıklı desteğimizi ve teknik uyumumuzu her iki şirket için de stratejik bir büyüme mekanizmasına ve en önemlisi, hem geleneksel ödeme hem de bankacılık sektörlerindeki müşterilerimizi fintech odaklı yeni işletmelerle buluşturabileceğimiz yeni bir avantaja dönüştüreceğimiz için çok mutluyuz.”

”Yeni nesil, yapay zeka tabanlı Risk, AML ve Sahtekarlık Tespit Platformu ile Cybertonica, Perakende ve Sadakat Sahtekarlığını yönetmek konusunda bize büyük bir değer katacak” diye belirten Extra Loyalty Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı İrem Tüzünalper: “Cybertonica, son derece deneyimli ekibiyle birlikte mevcut müşterilerimize yeni bir bakış açısıyla hizmet etmemize destek olurken, güçlü sadakat ve sahtecilik önleme yönetimine sahip Sadakat ve E-cüzdan Platformumuz ile yeni pazarları hedefleyeceğiz.”

Cybertonica Hakkında 

Cybertonica, risk, AML, mevzuata uyumluluk ve sahtekarlık tespiti alanında ödüllü bir platformdur. Sürekli kimlik doğrulamayla meşru kullanıcılar ve ödeme aracıları arasındaki uyuşmazlıklar ortadan kaldırılırken, otomasyon da sahtekarlık önleme yönetiminde büyük verimlilik sağlamaktadır. Cybertonica ile müşterilerimiz katılım, risk, gizlilik ve güvenlikten ödün vermemektedir.

Cybertonica, ürünü piyasaya sunulduğundan bu yana birçok ödül kazanmıştır. 2018 yılında Emerging Payments Awards tarafından “Ödeme Verilerini En İyi Kullanan Firma” ve Merchant Payments Ecosystem Awards tarafından “En İyi Veri Analitiği ve Bilimi Platformu” seçilen Cybertonica’ya katılmak ve ürünlerimiz hakkında bilgi almak için cybertonica.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Extra Loyalty Hakkında

Extra Loyalty bütünsel Sadakat Yaklaşımı, Platform ve Mobil Teknolojileriyle şirketlerin doğru müşteriye doğru zamanda omni-kanal entegrasyonları yoluyla kişiselleştirilmiş ve uygun teklifler, sürpriz hediyeler, ayrıcalıklar, indirimler, para-ödül sistemleri ve çok daha fazlasını sunmasına olanak sağlar. 

Extra Loyalty, ödül, tanıma ve teşvik yönetim sistemleri alanında yirminin üzerinde uluslararası ödüle sahiptir.

Sign up to receive news and updates
Follow Cybertonica
Share via
Copy link
Powered by Social Snap